ΦΟΙΤΗΣΗ - ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Α. Χαρακτηρισμός της φοίτησης - Συνέπειες

1. Η φοίτηση όλων των μαθητών είναι καθήκον και χαρακτηρίζεται ως επαρκής ή ανεπαρκής, με βάση το γενικό σύνολο ωριαίων απουσιών, που σημειώθηκαν κατά την διάρκεια του διδακτικού έτους, σε συνδυασμό και με την, μέχρι την ημέρα χαρακτηρισμού της, ετήσια προφορική επίδοση σε όλα τα μαθήματα.

2. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση του μαθητή εφόσον:

α) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή που σημειώθηκαν κατά το οικείο διδακτικό έτος, ανεξάρτητα από το λόγο στον οποίο οφείλονται, δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50).

β) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114) για τα ημερήσια ΕΠΑ.Λ., υπό την προϋπόθεση ότι οι άνω των πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στο άρθρο 3 του π.δ. 485/1983 (ΦΕΚ 184/21.12.1983).

γ) Κατ' εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων κάθε ΕΠΑ.Λ. με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα τέσσερις (114) έως (164) απουσίες, με την προϋπόθεση ότι όλες οι άνω των πενήντα (50) απουσίες του είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται κατά τα ανωτέρω και η επίδοση του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται όταν ο Γενικός Μέσος Όρος της προφορικής βαθμολογίας, που προκύπτει από το άθροισμα των μέσων όρων των βαθμών των δύο τετραμήνων διαιρούμενο με τον αριθμό όλων των διδασκομένων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δέκα πέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιότατη.

δ) Η φοίτηση των μαθητών είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεται επαρκής ανεξαρτήτως αριθμού απουσιών, εφ' όσον οι μαθητές αυτοί είναι πρωταθλητές και οι απουσίες τους οφείλονται στη συμμετοχή τους σε διεθνείς αθλητικές εκδηλώσεις που πιστοποιούνται από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.

3. Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις περιόδου Ιουνίου.

4. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από πενήντα (50) απουσίες και δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν. Οι μαθητές των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη.

B. Δικαιολόγηση απουσιών

Κάθε μαθητής που απουσιάζει από το Σχολείο μπορεί να δικαιολογήσει τις απουσίες του ως εξής:

α) Σε περίπτωση που η απουσία του οφείλεται σε λόγους υγείας ή σε σοβαρούς οικογενειακούς λόγους και διήρκεσε έως δύο (2) ημέρες, τότε αρκεί μια απλή δήλωση του κηδεμόνα του. Στη διάρκεια του σχολικού έτους το σύνολο των ημερών που μπορούν να δικαιολογηθούν έτσι, είναι δέκα (10).
β) Σε περίπτωση που η απουσία του οφείλεται σε λόγους υγείας και διήρκεσε περισσότερο από δύο ημέρες, τότε ο κηδεμόνας του, πρέπει να προσκομίσει στο σχολείο ιατρική βεβαίωση για το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: και στις δύο περιπτώσεις τα δικαιολογητικά πρέπει απαραίτητα να προσκομισθούν στην γραμματεία του σχολείου το πολύ σε δέκα εργάσιμες ημέρες από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο.
Οι μαθητές που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος θεωρούνται κηδεμόνες του εαυτού τους.