ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΟ 1ο ΕΠΑ.Λ ΙΛΙΟΥ;

ΕΠΑ.Λ. ή ΓΕ.Λ.; Τι να επιλέξω;

Ένα δίλημμα στο οποίο καλούνται να απαντήσουν οι απόφοιτοι Γυμνασίου (καθώς και όσοι έχουν προαχθεί από την Α΄ τάξη των Γενικών Λυκείων) είναι το ακόλουθο: "Γιατί να επιλέξω το Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) έναντι του Γενικού Λυκείου (ΓΕ.Λ.); Ποιό από τα δύο Λύκεια μου προσφέρει καλύτερες προοπτικές και διεξόδους;".

Διαβάστε παρακάτω τις διαφορές και ομοιότητες των δύο Λυκείων και γνωρίστε τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές που σας παρέχει ο κάθε τύπος σχολείου:

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΠΑ.Λ. ΜΕ ΤΟ ΓΕ.Λ.
ΕΠΑ.Λ. ΓΕ.Λ.
Χορηγεί στους αποφοίτους Πτυχίο ειδικότητας.

---

Χορηγεί στους αποφοίτους Απολυτήριο με ενδοσχολικές εξετάσεις.
Οι μαθητές διδάσκονται μαθήματα επαγγελματικών τομέων & ειδικοτήτων - γενικής παιδείας & ωφελιμότητας (εκτός των Αρχαίων Ελληνικών) και παράλληλα εκπαιδεύονται στα εργαστήρια τομέων και ειδικοτήτων.
Οι μαθητές διδάσκονται μαθήματα γενικής παιδείας και ωφελιμότητας.
Οι απόφοιτοι εγγράφονται στα ΙΕΚ κατά προτεραιότητα σε σχέση με τους απόφοιτους των ΓΕ.Λ.
Οι απόφοιτοι εγγράφονται στα ΙΕΚ.
Οι απόφοιτοι έχουν δικαίωμα απόκτησης άδειας άσκησης επαγγέλματος επιπέδου 3 της ειδικότητας που αναφέρεται στο πτυχίο τους.

---

Οι απόφοιτοι έχουν όλα τα εκπαιδευτικά και επαγγελματικά δικαιώματα που απορρέουν από το απολυτήριο Λυκείου.
Οι απόφοιτοι (Β΄ Ομάδας) εισάγονται με πανελλήνιες εξετάσεις στα ΑΕΙ – ΑΤΕΙ της επιλογής τους.
Οι απόφοιτοι εισάγονται με πανελλήνιες εξετάσεις στα ΑΕΙ – ΑΤΕΙ της επιλογής τους.
Οι απόφοιτοι (Α' Ομάδας) εισάγονται με ειδικές πανελλήνιες εξετάσεις και με ειδικό ποσοστό σε τμήματα και σε σχολές των Ανώτατων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Τ.Ε.Ι)

Πηγή: www.esos.gr

1ο ΕΠΑ.Λ. Ιλίου. Γιατί να το επιλέξω;

Δείτε το βίντεο με τις ειδικότητες και τις δράσεις του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2013 πατώντας στον υπερσύνδεσμο

αρχή σελίδας